Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Další miliardové investice do odprašování v ostravské huti ArcelorMittal

Komerční sdělení   7:00aktualizováno  7:00
Huť ArcelorMittal Ostrava se pustila do výkopových prací základů dalšího tkaninového filtru. Nový filtr velikosti třípatrového domu tentokrát dostanou dva spékací pásy v jižní části aglomerace. Ročně zachytí dalších 94 tun prachu včetně těch nejmenších prachových částic a benzo(a)pyrenu.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

V tomto roce ArcelorMittal Ostrava staví zároveň hned 13 nadstandardních ekologických technologií v celkové hodnotě 3,1 miliardy korun. | foto: ArcelorMittal Ostrava a.s.

A to není zdaleka vše, nový tkaninový filtr za 365 milionů korun je totiž jen jednou ze 13 nadstandardních ekologických technologií v celkové hodnotě 3,1 miliardy korun, které se v huti právě staví a které se spustí do konce roku 2015.

Kde bude filtr odprašovat? Aglomerace neboli spékárna rud je provoz, kde se připravuje vsázka, která se ve vysokých pecích přetaví na železo a vedlejší produkty. Během spékání rudy v tzv. aglomerát vznikají emise, které v huti řeší různé druhy filtrů. 

Nejmodernější a nejúčinnější technologií na světě pro odprašování jsou tzv. tkaninové filtry a právě ty do svých provozů ArcelorMittal Ostrava v posledních letech postupně instaluje. 

První tři spékací pásy v severní části aglomerace dostaly svůj tkaninový filtr za miliardu korun už v roce 2011 (video ze slavnostního spuštění filtru zde) a tento rok se odprášení dočkají i zbylé dva pásy v jižní části aglomerace.

Další miliardové investice do odprašování v ostravské huti ArcelorMittal

Tkaninový filtr pro severní část aglomerace za miliardu byl slavnostně spuštěn na podzim 2011.

Nový tkaninový filtr bude přibližně velký jako třípatrový dům. Pokud bychom vedle sebe položili tkaninové filtrační hadice, přes které bude vzduch v tomto filtru čištěn, zabraly by více než 18 tisíc m2. To pro představu odpovídá velikosti 2,5 fotbalových hřišť.

Tento filtr naváže na stávající odprašovací technologii a aglomerace tak bude čištěna hned dvěma typy filtrů najednou. Nejprve projdou spaliny přes původní elektrostatický filtr a poté již částečně odprášený vzduch projde ještě skrz nový tkaninový filtr. Až po tomto dvojím odprášení jde vzduch do komína. Koncentrace prachu v něm bude tak nízká, že kouř z komína bude jen velmi těžké rozpoznat pouhým pohledem.

Tkaninový filtr zachytí dalších 94 tun prachu za rok, přičemž tato technologie spolehlivě zachytí jak ty nejmenší prachové částice, tak polycyklické aromatické uhlovodíky (kam patří i benzo(a)pyren) a dioxiny, které dokáže snížit o více než 90 %. Nespornou výhodou je i to, že filtr poběží v podstatě nepřetržitě, na jeho údržbu stačí pouhá 4 % celoročního času.

„Přínos investice se plně projeví už v příštím roce, filtr uvedeme do provozu nejpozději letos v prosinci. Očekáváme snížení emisí prachu o dalších 94 tun ročně, čímž opět snížíme náš vliv na životní prostředí,“ představuje plán ekologické investice Petr Baranek, ředitel pro životní prostředí ArcelorMittal Ostrava.

Všech 13 ekologických investic, které v huti právě probíhají, podpořila jako nadstandardní projekty Evropské unie. Kromě spékacích pásů se odprášení dočká například zavážení vysokých pecí, výklopníky v jižní i severní části aglomerace, systém zavážení výklopníků rudného mostu, dopravní cesty či čistící stanice torpédových vozů. Všechny tyto investice sníží emise prachu.

Další miliardové investice do odprašování v ostravské huti ArcelorMittal

Tři spékací pásy v severní části aglomerace už svůj tkaninový filtr mají, zbylé dva pásy v jižní části aglomerace se druhého filtru dočkají tento rok

„Už čtvrtým rokem plníme emisní limity EU platné od roku 2016. Po spuštění nadstandardních investic na konci letošního roku snížíme své emise hluboko pod požadavky EU. Jsem hrdý, že se ostravská huť zařadí mezi nečistější hutě na světě,“ dodává Tapas Rajderkar, generální ředitel společnosti ArcelorMittal Ostrava.

Autor:

Hlavní zprávy

Další z rubriky

Oslavy 15. výročí ostravského Avionu vyvrcholí velkou zábavní show.
Oslavy 15. výročí ostravského Avionu vyvrcholí velkou zábavní show

V neděli 21. května vyvrcholí více než dva měsíce dlouhé oslavy patnáctého výročí existence ostravského nákupního centra Avion Shopping Park. Všichni...  celý článek

Karta hosta přiblíží rodinám krásy Těšínského Slezska levněji.
Karta hosta přiblíží rodinám krásy Těšínského Slezska levněji

Plánujete s rodinou prodloužený víkend nebo dovolenou a přemýšlíte kam vyrazit? Máme pro vás dokonalý tip. Zavítejte do turistické oblasti Těšínské Slezsko v...  celý článek

Druhou zastávkou běžeckého seriálu AGROFERT Run je Valašské Meziříčí.
Druhou zastávkou běžeckého seriálu AGROFERT Run je Valašské Meziříčí

Nejen den prožitý v pohybu, ale den plný zábavy si užijí návštěvníci letošního AGROFERT Runu ve Valašském Meziříčí. Kromě klasického programu, který zahájí...  celý článek

Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.