Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Co byste měli vědět o životním pojištění, aby vám dobře sloužilo

Kateřina Štěrbová, členka představenstva NN | foto: NN

11 2015
Podstatou životního pojištění je okamžitá dostupnost finančního zajištění v nenadálých životních situacích, jež může provázet dlouhodobý výpadek příjmu. Užitečný finanční produkt, který je přesto veřejností mnohdy nesprávně vnímán – jako nevýhodné „spoření“, anebo jako pojistka s nejistým plněním.
Komerční sdělení

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Životní pojištění by vám mělo padnout a sloužit stejně dobře jako dejme tomu kvalitní boty,“ říká Kateřina Štěrbová, členka představenstva NN zodpovědná za marketing a produktový vývoj. „Je ale potřeba, abyste tomuto finančnímu produktu dobře rozuměli a uměli si ho správně vybrat, respektive nastavit,“ dodává a nabízí deset jednoduchých rad, jak na to.

1Zajímejte se

Životní pojištění může ve svízelné situaci skutečně pomoct. Když se například těžce zraníte nebo onemocníte, pravděpodobně vám na delší dobu vypadne finanční příjem, na kterém závisí váš (rodinný) rozpočet. Takový výpadek může pokrýt právě životní pojištění. V rámci pojištění s investiční složkou je zas možné vytvořit si finanční rezervu na stáří, navíc za daňově výhodných podmínek. Seznamte se s podstatou a výhodami různých typů pojištění.

2Vaše potřeby jsou na prvním místě

Jaký je váš životní styl? Provozujete adrenalinové sporty? Máte ne úplně radostnou rodinnou anamnézu? Jste pracující žena-samoživitelka? Přemýšlejte o tom, jaké rizika by vás mohla potenciálně finančně ohrozit. Pro případ krátkodobé nemoci nebo menšího úrazu je dobré mít vlastní finanční rezervu, jež odpovídá tří- až šestinásobku vašich měsíčních výdajů. Pro zajištění větších rizik je určitě rozumné mít dostatečné pojistné krytí. Požádejte svého poradce o důkladnou analýzu vašich individuálních potřeb.

3Lepší dříve nežli později

S věkem roste nejen riziko celé řady nemocí, ale také cena životního pojištění; některá pojištění jsou dokonce věkově omezená. Není proto dobré sjednání životního pojištění odkládat – nečekaná životní kalamita může přijít kdykoli a navíc ve vyšším věku budete těžko hledat cenově dostupné pojištění.

4Nekupujte zajíce v pytli

Pořídit si životní pojištění je správná věc v případě, že víte, co kupujete. Zajímejte se, jaké jsou na trhu nabídky, která rizika kryjí a za kolik, co je případně ve výlukách. Když potřebujete kvalitní boty na vysokohorskou turistiku, také je nebudete vybírat podle obrázku, ale vyzkoušíte si je, zjistíte si, jaká jsou na ně doporučení, bude požadovat určité vlastnosti i záruku kvality. Pojištění je produkt jako každý jiný – chtějte pro sebe to nejlepší.

5Myslete na zadní kolečka

V oblasti životního pojištění se Češi zanedbávají, především co se týče výše pojistné částky. Ta by měla odpovídat nejméně trojnásobku, ideálně pětinásobku ročního příjmu, aby v případě smrti jednoho nebo dokonce hlavního živitele rodiny pokryla nejkritičtější období a poskytla rodině základní jistoty na dalších pár let, než se situace stabilizuje.

6Jaký pán, takový krám

Je důležité, kdo vám pojištění prodává a zda vám kromě samotného produktu nabídne také kvalitní a dlouhodobý servis. Kromě správného produktu si vyberte i dobrého poradce, kterému bude záležet na kvalitě vašeho finančního zajištění a který bude držet krok s vašimi měnícími se potřebami.

7Změna je život

Dbejte na to, aby životní pojištění odpovídalo vaší aktuální situaci. Když jste mladí, bezdětní a libujete si třeba v rizikových sportech, potřebujete jiné zajištění než jako živitel rodiny s třemi malými dětmi a hypotékou. Nastavení pojištění lze dle potřeb upravovat a je to správné; využijte toho.

8Nevypovídejte smlouvu předčasně

V případě investičního životního pojištění je předčasné ukončení smlouvy téměř vždy nevýhodné. Platí to zejména v prvních letech pojištění, kdy jde většina prostředků na úhradu počátečních nákladů. Obecně také platí, že zrušením pojistné smlouvy přijdete o své pojistné krytí, přičemž za uzavření nového pojištění někdy v budoucnu pravděpodobně zaplatíte s ohledem na vyšší věk i vyšší pojistné.

9Nevěřte všemu, co slyšíte

Tlačí-li vás finanční poradce ke změně poskytovatele pojištění, dost možná touží po provizi, kterou dostane za sjednání produktu, který vám nabízí náhradou. Nebojte se si jeho „nabídku“ prověřit u jiného finančního poradce, nejlépe u své vlastní pojišťovny.

10Ptejte se, ptejte se, ptejte se

Produkty životního pojištění nejsou jednoduché, proto se nebojte svého poradce zeptat, když vám něco nebude jasné. Umí-li vám vše dobře vysvětlit, můžete se na něj spolehnout. Pokud tápe a mlží, požádejte svou pojišťovnu o nového zástupce.Nejčtenější

Plynové armatury chrání vaše životy. Vybírejte je tedy dobře
Plynové armatury dodává již více než 25 let společnost ARMAGAS

Firma ARMAGAS, která začínala pod hlavičkou Třineckých železáren, dodala od svého vzniku v roce 1991 na evropské trhy už tisíce kvalitních výrobků. Na její...  celý článek

Park Lane International School nabízí atraktivní stipendijní program
Park Lane International School nabízí atraktivní stipendijní program

Máte doma nadaného žáka základní školy a chcete mu dopřát slibnou budoucnost, kterou si zaslouží? Pak pro vás máme dobrou zprávu – prestižní mezinárodní škola...  celý článek

Již i klasické kotle na tuhá paliva splňují přísné emisní limity
Již i klasické kotle na tuhá paliva splňují přísné emisní limity

V posledních letech jsou emise neoddiskutovatelným tématem, a pokud jste o nich ještě neslyšeli, pravděpodobně vytápíte domácnost něčím jiným než tuhými...  celý článek

Káva jako od baristy: kdykoli dostanete chuť
Káva jako od baristy: kdykoli dostanete chuť

Kvalitní káva si žádá čas, kvalitní zacházení a přípravu. Pokud tímto vším nedisponujete, můžete se spolehnout na našeho specialistu na přípravu výborné kávy,...  celý článek

Rozdáváme 15 mega
V Tipsportu rozdáváme 15 mega! Získejte podíl z nabitého banku!

Stejná pravidla a opět skvělá výhra! Vrací se oblíbená soutěž a opět o rovných 15 mega! Je to jednoduché. Vsaďte si každý den aspoň za stovku a podíl ze...  celý článek

Najdete na iDNES.cz

mobilní verze