Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Ceny stavebních parcel zvýší DPH

Komerční sdělení   7:00aktualizováno  7:00
Od Nového roku budou daní z přidané hodnoty ve výši 21 % zatíženy také stavební pozemky. Jaký to bude mít vliv na jejich ceny a na trh vůbec? Podle realitních odborníků jednoznačný – vzrostou ceny parcel.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Jednou z posledních hotových lokalit v okolí Prahy je projekt „Pozemky Veleň“ | foto: Němcova selská mlékárna Radonice, s.r.o.

Nashromáždilo se totiž najednou několik faktorů, které budou cenu táhnout nahoru. Jednak obecně ubývá volných ploch, které je možno použít na stavební parcely, a to zejména pro individuální výstavbu kolem velkých měst. K tomu je třeba připočíst i novou právní úpravu ochrany zemědělské půdy, která zcela znemožňuje zařazovat do nových územních plánů obcí půdy v první a druhé bonitní třídě, což jsou například kolem Prahy prakticky všechny. Znamená to tedy, že nové plochy pro rodinnou zástavbu prakticky nemají šanci vzniknout.

Dalším faktorem je skutečnost, že investoři developerských projektů, které už byly dokončeny nebo jsou před dokončením, při svých kalkulacích samozřejmě vycházeli z daňového režimu bez DPH a podle toho stanovovali i konečnou cenu pro zákazníka. Není tedy reálné očekávat, že ve své marži mají prostor pro to, aby odepsali 21% ceny ve prospěch státu. Navíc v situaci, kdy vlivem celkového ekonomického oživení rostou ceny stavebních prací. Investoři tedy budou zcela jistě nuceni promítnout daň do ceny za metr čtvereční.

Ceny stavebních parcel zvýší DPH.

Důsledky této daňové změny ponesou tedy v prvé řadě koneční zákazníci, většinou mladé rodiny, které si chtějí pořídit vlastní bydlení. Pokud tito potenciální stavebníci nechtějí zbytečně utratit statisíce navíc, zbývá jim jediná možnost – koupit stavební parcelu ještě letos bez DPH.

Potvrzuje to i Stanislav Němec ze společnosti Farmes, která je investorem projektu „Pozemky Veleň“. Tento projekt představuje 65 kompletně zasíťovaných stavebních parcel pro individuální výstavbu v atraktivním místě na samém okraji Prahy a jedná se prakticky o poslední takto připravenou lokalitu na severovýchodě Prahy.

„Přestože jsme projekt dokončili teprve v polovině roku, máme již polovinu pozemků prodaných a zejména v posledních týdnech vidíme rapidně narůstající zájem,“ potvrzuje Němec a dodává, že přestože je jeho rodinná firma přímým vlastníkem pozemků, určitě nemá možnost nést zavedené DPH na svůj vrub.

„Projekt jsme od samého počátku pojali tak, aby vznikla nadstandardně řešená lokalita s přirozeným napojením na stávající obec. Kromě veškerých inženýrských sítí a komunikací jsme proto pro nové obyvatele vybudovali například i park a dětské hřiště, obecnímu úřadu jsme darovali pozemky pro stavbu sportovního hřiště i hotové finanční prostředky na rozvoj obce. Projekt jsme připravovali několik let, a jestliže si nyní stát těsně před jeho dokončením řekne o 21 % z ceny, je to více než nekorektní postup a nám nezbude nic jiného, než DPH promítnout do konečné ceny za metr.“

Ceny stavebních parcel zvýší DPH.

Ceny stavebních parcel zvýší DPH.

Pokud tedy stavebníci nechtějí sáhnout citelně hlouběji do kapsy, musejí si skutečně pospíšit a stihnout koupit pozemek ještě do konce roku. Hotových pozemků, jako jsou například ty ve Veleni, skutečně mnoho není.

Autor:

Hlavní zprávy

Další z rubriky

Plynaři pomohou s výměnou dosluhujících plynových spotřebičů.
Plynaři pomohou s výměnou dosluhujících plynových spotřebičů

Pomalu se blížící topná sezóna prověří aktuální stav plynových spotřebičů, které se starají o vytápění našich domů nebo bytů. Pro ty, kteří již tuší, že stav...  celý článek

Studenti VOŠ Michael zvou na Čtení ve vlaku.
Studenti VOŠ Michael zvou na Čtení ve vlaku

Již čtvrtým rokem zpestří kulturní život Pražanů i obyvatel středních Čech originální akce Čtení ve vlaku. Od 18. do 21. září budou hvězdy českého literárního...  celý článek

ČSAD Střední Čechy hledá do svého týmu další spolehlivé řidiče.
ČSAD Střední Čechy hledá do svého týmu další spolehlivé řidiče

Do přátelského týmu řidičů jsou vítáni muži, ženy i aktivní důchodci, třeba i na vedlejší pracovní poměr. Za volantem autobusů ČSAD Střední Čechy jezdí už tři...  celý článek

Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.