Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Ceny plynu stále padají, mnozí dodavatelé však se zlevněním otálejí

Komerční sdělení   0:01aktualizováno  0:01
Domácnosti, které využívají plyn k topení, ohřevu vody či vaření, se mohou těšit na úsporu. Ceny zemního plynu na světových trzích dlouhodobě klesají a tak tuto komoditu postupně zlevňují i čeští dodavatelé. Snížení cen pomohla také mírná zima. Jak této situace využít a získat levnějšího dodavatele?

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Ušetřeno.cz | foto: Ušetřeno.cz

Jak je možné, že je zemního plynu aktuálně na burzách nadbytek? Zahlcení trhu a s ním související pokles cen plynu v posledních letech způsobily jednak nezvykle teplé evropské zimy, které s sebou přinesly pokles spotřeby oblíbeného fosilního paliva, ale také levná ropa. Svou roli sehrál také rozmach dovozu zkapalněného zemního plynu do Evropy i narůstající popularita amerického břidlicového plynu.

„Cena plynu pro rok 2017 se nyní pohybuje kolem 14 eur za MWh, před rokem přitom obchodníci za stejný objem zaplatili 22 eur. Naposledy byl plyn levnější v roce 1999,“ potvrzuje zlevnění plynu energetický expert portálu Ušetřeno.cz Tomáš Suchý.

Dodavatelé v Česku reagují se zpožděním

Přestože trend klesajících cen není na světových trzích se zemním plynem žádnou novinkou, čeští dodavatelé této komodity na dění na burzách reagují se zpožděním. Zemní plyn tak pro své odběratele zlevňují až nyní. To částečně potvrzují i aktuální ceny plynu u všech dodavatelů.

Jako první oznámila na počátku letošního roku snižování cen zemního plynu společnost RWE, která je v Česku dominantním dodavatelem plynu. To, že s několikaprocentním poklesem plateb zakrátko následovali někteří další dodavatelé, nebylo vzhledem k vývoji na světových trzích překvapení. U mnoha dodavatelů ceny přesto zůstaly beze změny.

„Za to, že český trh nereaguje na globální změny cen zemního plynu pružněji, mohou mohutné zásoby této komodity, které obchodníci nastřádali v uplynulých letech, ale prozatím je nestihli rozdistribuovat ke koncovým zákazníkům. Proto dodavatelé v Česku kopírují chování světového trhu se zpožděním,“ vysvětluje Suchý.

K důkladnému předzásobení dodavatelé přistupují také kvůli nutnosti disponovat rezervami pro případ výpadku dodávek plynu ze zahraničí. Podzemní zásobníky, v nichž se plyn skladuje, jsou nyní zaplněny ze třetiny, zatímco v loňském roce se jednalo pouze o pětinu.

Ušetřeno.cz

Ušetřeno.cz

Ideální příležitost pro změnu

Období rekordně nízkých cen představuje ideální čas pro změnu dodavatele zemního plynu. „Klienti dodavatelů, kteří se ke snížení cen prozatím neodhodlali, by se nyní měli porozhlédnout, jestli jim některá z konkurenčních společností nenabídne levnější dodávky zemního plynu. Změna dodavatele s sebou navíc nepřináší pouze úsporu, ale třeba i lepší podmínky a vstřícnější zákaznický servis,“ radí Tomáš Suchý z Ušetřeno.cz.

Vzhledem k vysokému počtu dodavatelů plynu, kteří operují na českém trhu, by studování ceníků každého z nich zabralo spoustu času. Vítané urychlení proto přinášejí internetové srovnávače dodavatelů energií. Srovnání cen plynu na portálu Ušetřeno.cz dokáže s využitím základních údajů o spotřebě a lokalitě vyhledat nejvýhodnějšího dodavatele plynu a zobrazit úsporu ve srovnání s dodavatelem stávajícím.

Samotný proces změny dodavatele je překvapivě rychlý a jednoduchý, ale přitom dokáže snížit účty za plyn až o několik tisíc korun ročně.

Více informací najdete na www.usetreno.cz.

Nejčtenější

V Aquapalace Praha probíhá SaunaFest 2017.
V Aquapalace Praha probíhá SaunaFest 2017

Pátý ročník mezinárodně uznávaného festivalu zážitkového saunování SaunaFest 2017 se letos, již podruhé, uskuteční v Aquapalace Praha, v největším saunovém...  celý článek

Vybíráte akunářadí? Poradíme, na co se zaměřit a na co si dát pozor.
Vybíráte akunářadí? Poradíme, na co se zaměřit a na co si dát pozor

Moderní akunářadí má své výhody, ale i nevýhody. Pojďme se společně podívat, čemu při výběru věnovat pozornost, abyste vybrali skutečně správně a nářadí vám...  celý článek

Původní rodinná firma ALUKOV obchoduje po celém světě.
Původní rodinná firma ALUKOV obchoduje po celém světě

Společnost ALUKOV působí na českém trhu od roku 1995, ale rodinná podnikatelská tradice sahá až do 18. století. Dnes se řadí mezi významné domácí firmy, které...  celý článek

AVS přístroj, zvaný psychowalkman, řeší potíže tří miliónů Čechů.
AVS přístroj, zvaný psychowalkman, řeší potíže tří miliónů Čechů

AVS přístroj - nová technologie se stává nejúčinnějším způsobem pro zlepšení psychické kondice, pro rychlé řešení stresu, únavy, depresí a nespavosti....  celý článek

Plynaři pomohou s výměnou dosluhujících plynových spotřebičů.
Plynaři pomohou s výměnou dosluhujících plynových spotřebičů

Právě končící zima důkladně prověřila aktuální stav plynových spotřebičů, které se starají o vytápění našich domů nebo bytů. Pro ty, kteří již tuší, že stav...  celý článek

Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.