Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Centrum psychologické pomoci na pomoc dětem

Komerční sdělení   7:00aktualizováno  7:00
Centrum psychologické pomoci zahajuje akce, jejichž cílem je zvýšit zájem o pomoc dětem formou náhradní rodinné péče - pěstounství. Jeho cílem je také poskytnout veřejnosti více informací z této oblasti péče o děti. Jak na pomoc dětem?

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Centrum psychologické pomoci na pomoc dětem | foto: CPP

Na téma pomoc dětem jsme položili několik otázek řediteli Centra psychologické pomoci PaedDr. Zdeňku Moldrzykovi.

Česká republika je kritizována za vysoký počet dětí v dětských domovech. Jaký je Váš názor?

Kritici stavu v ČR podle mého názoru nevycházejí z validních údajů. Často uváděný počet přesahující hodnotu 20 tisíc dětí v ústavech zahrnuje i děti s mnohdy těžkým zdravotním hendikepem, kterých je v ústavech kolem 10 tisíc. Další část v celkovém počtu dětí v ústavech tvoří děti umístěné ve výchovných ústavech pro závažné poruchy chování nebo nezvládnuté výchovné postupy.

Přibližně pět tisíc je počet dětí v dětských domovech. Zde se děti ocitají proto, že přestala fungovat jejich původní rodina z řady různých důvodů. Můj názor na pomoc dětem je však zcela jednoznačný: Každé dítě si zaslouží, aby vyrůstalo v rodině!

Co je nutné udělat pro pomoc dětem?

rodinaMáme značné zkušenosti jak vlastní, tak zprostředkované ze zahraničí, které potvrzují můj názor, že nejvhodnějším prostředím pro vývoj, růst dítěte a rozvoj jeho schopností je rodina. Ústavní péči pokládám za opatření, které by, je-li vůbec uvažováno, mělo být vždy pouze krátkodobé. Pokud původní rodina dítěte není schopna zajistit dítěti nutnou péči, pokládám za nejlepší řešení pro pomoc dětem náhradní rodinnou péči (pěstounství, poručnictví nebo adopci). I náhradní rodina může dítěti poskytnout základní podmínky pro jeho zdárný rozvoj – bezpečí, lásku, jistotu, přiměřené citové vazby, vzory.

Jistě, ale jaké kroky je nutno provést pro dosažení tohoto stavu?

Jsem přesvědčen, že systém ochrany dítěte u nás potřebuje zásadní korekce, ale ty musí provést vláda a parlament. My v CPP se s výraznou podporou Moravskoslezského kraje snažíme i v tom současném systému maximálně podporovat náhradní rodinnou péči.

Není jistě bez zajímavosti, že Moravskoslezský kraj má v rámci ČR nejvyšší počet zájemců o takovouto pomoc dětem a také nejvyšší počet pěstounských rodin. CPP pomáhá 16 zařízením pro výkon pěstounské péče, kde našlo nový domov 90 dětí. Cítíme však nutnost získat nové zájemce o pěstounství pro děti, které nemají to štěstí žít v rodině.

Na co by se zájemce o pomoc dětem měl připravit?

rodina siluetaBezpochyby na to, že jde o řízený proces výběru nejvhodnějších náhradních rodičů pro konkrétní dítě. Ten samozřejmě trvá několik měsíců a více o něm je možno se dovědět na každém oddělení sociálně právní ochrany dětí příslušného městského úřadu. Také na to, že každé dítě přicházející do nové rodiny má již svou historii, své zážitky, mnohdy i velmi traumatizující a že tedy potřebuje obrovskou míru pochopení, tolerance, trpělivosti, přijetí, lásky… Na druhé straně však pomoc dětem v podobě náhradní rodinné péče často přináší radost, uspokojení, pocit užitečnosti, nové zkušenosti i pohledy na život a prožitek velmi intimních rodinných vztahů.

Co byste tedy na závěr doporučil?

Pomoc dětem může poskytnout ten z čtenářů, který má nejen otevřené srdce a náruč k přijetí dítěte, ale je také připraven nést zodpovědnost a riziko svého rozhodnutí. Další informace lze získat na www.cepp.cz nebo nás kontaktovat na některém z našich šesti pracovišť uvedených níže, případně navštívit oddělení sociálně-právní ochrany dětí městského úřadu v místě bydliště.

Kontakty:

Rodinná a manželská poradna Karviná
Na Bělidle 815, 733 01 Karviná
Telefon: 596 317 575

Rodinná a manželská poradna Bruntál
Dukelská 2, 792 01 Bruntál
Telefon: 554 717 993

Rodinná a manželská poradna Frýdek-Místek
Jiráskova 457, 738 02 Frýdek-Místek
Telefon: 558 438 600

Rodinná a manželská poradna Nový Jičín
Štefánikova 7, 741 01 Nový Jičín
Telefon: 556 702 265

Rodinná a manželská poradna Opava
Pekařská 4, 746 01 Opava
Telefon: 553 612 501, 553 622 764

Poradna pro náhradní rodinnou péči Ostrava
Kratochvílova 7, 702 00 Moravská Ostrava
Telefon: 596 115 943-6

Autor:

Nejčtenější

Na běžném účtu se vaše peníze neudrží ani nerozmnoží.
Na běžném účtu se vaše peníze neudrží ani nerozmnoží

Asi to také znáte, chcete si ušetřit na nové auto nebo na pěknou zahraniční dovolenou, ale peníze se z vašeho účtu vždy tajemně vypaří. Peníze jsou na takovém...  celý článek

Luxusní kompozitní bazén FORT WAYNE.
Luxusní bazén: dotek ráje každý den

Současné nejnižší ceny na trhu Vám umožní dopřát si opravdový životní komfort. Toužíte se koupat hned od začátku léta? Objednejte si bazén teď.  celý článek

Vždy o krok napřed – Huawei P9 lite 2017 je nadstandardem střední třídy.
Vždy o krok napřed – Huawei P9 lite 2017 je nadstandardem střední třídy

Je pro vás důležitý precizní reprezentativní design stejně jako špičkový výkon, výbava a dlouhotrvající výdrž baterie? K tomu všemu nejnovější Android 7 a...  celý článek

Osm praktických rad, které oceníte při nákupu klozetu.
Osm praktických rad, které oceníte při nákupu klozetu

Toaletní mísa by měla být především komfortní pro užívání, ale i snadná na údržbu. Odpovídat by měla také vkusu a nárokům na design svého majitele.   celý článek

Na jeden klik víc než 100 reálných interiérů. Skvělá inspirace pro vás.
Na jeden klik více než 100 reálných interiérů. Skvělá inspirace pro vás

Není důležité, jestli máte malý byt nebo velký rodinný dům. Pokud hledáte inspiraci, ve fotogalerii HANÁK určitě najdete ten svůj „šálek kávy“. Věděli jste, že...  celý článek

Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.