Aukce obrazů a výtvarného umění. Pořádá aukční síň European Arts

Komerční sdělení   7:00aktualizováno  7:00
V aukci bude výjimečný obraz Jakuba Schikanedera - Na Kampě (Milenci) s vyvolávací cenou 4,9 milionu korun. Šest děl jde do aukce s cenou vyšší než milion korun.

Jakub Schikaneder - Na Kampě (Milenci) | foto: European Arts

V sobotu 21. března se budou v aukci síně European Arts dražit 292 položky výtvarného umění.

Mezi nimi vyniká až ikonický obraz Jakuba Schikanedera Na Kampě (Milenci), 100 x 140 cm, který byl na přelomu let 1998 – 1999 vystaven na autorově výstavě ve Valdštejnské jízdárně v Praze a reprodukován v doprovodné publikaci Tomáše Vlčka. Je nejdražší položkou aukce a bude se vyvolávat za 4,9 milionu korun.

Petr Brandl - Stařena

Petr Brandl - Stařena

Portrét českého barokního mistra Petra Brandla Stařena, 44,5 x 32,5 cm, objevený koncem 90. let je opatřen restaurátorskou zprávou manželů Bergerových. Je z doby kolem roku 1720 a do aukce jde s cenou 420 000 korun.

Zajímavou položkou starého umění je obraz Samson (97,5 x 74 cm) italského mistra 17. století Pietra della Vecchia, pocházející původně z majetku Humprechta Jana Czernina. Jeho dražba začne na ceně 450 000 korun.

Mezi obrazy meziválečné avantgardy v aukci vyniká olej na kartonu Václava Špály Na pile v Dubrovníku (Z Dubrovníka) (35 x 50 cm) z roku 1909, ze Špálova prvního tvůrčího období. Byl vystaven na souborných výstavách Václava Špály i na jeho posmrtné výstavě v pražském Mánesu rolu 1947. Má vyvolávací cenu 1,1 milionu korun.

Václav Špála - Na pile

Václav Špála - Na pile

S cenou 1,2 milionu korun jde do aukce obraz Jindřicha Štyrského Reves…Mon chemin est lointain, l´appel est vain, (23,9 x 13,2 cm) z roku 1935. Do roku 1982 byl v majetku malířky Toyen a poté prodán v Paříži do ženevské soukromé sbírky.

Z řady děl světového umění v aukci stojí za zvláštní zmínku obraz Chene-Liege Étude (38 x 46 cm) francouzského malíře, významného zástupce geometrické abstrakce, Augusta Herbinea s vyvolávací cenou 2,8 milionu korun.

Auguste Herbin - Chene-Liege Étude

Budou se dražit také díla, jejichž autory jsou Maurice Vlaminck, Giorgio Chirico, André Lhote a další.

Termín aukce:

v sobotu 21. března od 14.00

sál hotelu Prague Marriott, Praha 1, V celnici 8

Předaukční výstava: v prostorách aukčního domu European Arts, Senovážné nám. 8 ve dnech 9. – 20. března od 10.00 do 18.00 a v sobotu 21. března od 10.00 do 13.00.

Další informace a obrazový materiál lze získat na adrese European Arts, Senovážné náměstí 8, 110 00 Praha 1, tel. 233 342 293, 602 468 308, e-mail: info@europeanarts.cz. Aukční katalog je na adrese www.europeanarts.cz.