Klávesové zkratky na tomto webu - základní­

Aukce European Arts nabídne mimořádný obraz Jindřicha Štyrského

Komerční sdělení   0:01aktualizováno  0:01
Nenechte si ujít aukční den Mistrovská díla výtvarného umění, který pořádá v neděli 21. května 2017 od 13:00 hod. aukční dům European Arts. V aukci se nabízí mimořádný obraz Jindřicha Štyrského Kominík a sněhulák (1925) s vyvolávací cenou 14,5 milionu korun.

JINDŘICH ŠTYRSKÝ / Kominík a sněhulák – Foto: Miloš Svoboda | foto: European Arts

Štyrského obraz Kominík a sněhulák (olej, plátno, 70,5 x 50,5) pochází z počátků jeho prvního pařížského pobytu. Byl vystaven pod francouzským názvem Ramoneur et bonhomme de neige na výstavě artificialismu v Paříži na přelomu let 1925 – 1926 a po dlouhá desetiletí byl potom v majetku jediné východočeské rodiny, takže byl znám pouze z černobílé reprodukce. Podle předního znalce PhDr. Karla Srpa nález tohoto díla významně dotváří poznání o malířství 20. let.

Obraz je důležitý pro poznání rané artificielistické Štyrského fáze, ve které se – obdobně jako Toyen – pokusil propojit abstraktní plány, zde zastoupené především vztahem bílých a černých ploch, a konkrétní, zpředmětňující detaily jako stromeček, zeď, rostlina v pravém spodním rohu, které do téměř monochromního obrazu vnášejí empirický akcent.

VÁCLAV ŠPÁLA /  Idyla (Dívky, Koupání)

Další pozoruhodnou prací klasické moderny v aukci je raný obraz Václava Špály / Idyla (Dívky, Koupání), olej o velikosti 37 x 63 cm z roku 1910 pochází z doby, kdy Špála odešel z akademie, stal se členem SUV Mánes a utvrdil si svůj vlastní osobitý výtvarný výraz. Do aukce jde tato mimořádná práce s cenou 2,8 milionu korun.

Aukce nabídne i dílo člena Devětsilu Jiřího (REMO) Jelínka

JIŘÍ (REMO) JELÍNEK / Nábřeží

JIŘÍ (REMO) JELÍNEK / Nábřeží

Ke kvalitě květnové aukční kolekce přispívá mimořádný objev 9 děl významného člena Devětsilu Jiřího (REMO) Jelínka, s vynikající proveniencí, z nichž nejvýznamnější je mnohokrát vystavovaný a publikovaný obraz Nábřeží, (olej, plátno, 47 x 63 cm) datovaný do roku 1924, který podstatně doplňuje poznání českého výtvarného umění dvacátých let minulého století. Jelínkovo dílo z dvacátých let, na rozdíl od jeho pozdějších období, je téměř nedostupné a zřejmě se již nepodaří najít jeho další příklady podobné kvality.

Mistrovská díla ze 40. let minulého století

Výborně jsou v aukci zastoupena 40. léta 20. století, především obraz Závodní automobil a pozorovací balón (olej, plátno adjustované na kartonu, 15,5 x 31 cm) Kamila Lhotáka z významného roku 1942, z něhož se bohužel nedochovalo mnoho děl. Přesně před 75 lety na jaře 1942 mohli návštěvníci Výstavy nových obrazů Kamila Lhotáka v Alšově síni Umělecké besedy v Praze naposledy obdivovat tento půvabný olej z vrcholného autorova období. Nyní jde do aukce s vyvolávací cenou 650 tisíc korun.

KAMIL LHOTÁK / Automobil a pozorovací balón

Z roku 1943 je šarmantní publikovaná malba Zdeňka Sklenáře / Dáma (Figura), (53 x 27 cm), ve které Sklenář buduje obraz jako nezávislý výtvarný organismus založený na znakovém vyjádření. Latentní energii barvy a linie, umocňuje jejich emotivní působení a zároveň rozšiřuje jejich asociativní kapacitu. Vyvolávací cena této mistrovské Sklenářovy práce byla stanovena na 1 milion korun.

Česká krajinářská škola

Česká krajinářská škola je v aukci zastoupena krajinářem nejvýznamnějším, Antonín Slavíček / Krajina od Německé Rybné, svěží dosud neznámé impresionisticky laděné dílo v původní adjustaci je ukázkou Slavíčkova uvolněného rukopisu.

ANTONÍN SLAVÍČEK / Krajina od Německé Rybné

Cesta, vinoucí se od středu plátna, téměř jako by na ní Slavíček stál, končící drobným stromořadím v pozadí naznačujícím svažující se terén za horizontem obrazu. Obraz s výbornou proveniencí a posudkem PhDr. Karla Srpa je nabízen na trhu poprvé a do aukce jde s motivační vyvolávací cenou 650 000 korun.

Obraz Václava Boštíka / Nebeský Jeruzalém (olej, plátno, 50 x 50 cm) z roku 1990 představuje značně hodnotnou ukázku autorovy tvorby z doby, kdy do ní vstoupila barevná harmonie. Plátno se začíná dražit na ceně 2, 45 milionu korun.

Aukce European Arts nabídne i dílo Alfonse Muchy nebo sochaře Emila Antoina Bourdella

ALFONS MUCHA / Nevěsta

ALFONS MUCHA / Nevěsta

Dílo Alfonse Muchy je v aukčním souboru zastoupeno plátnem Nevěsta (45 x 46,5 cm) z roku 1917. Bude se vyvolávat za 2,8 milionu korun.

K zajímavým a hodnotným položkám aukce bude bezesporu patřit dražba patinovaného bronzu slavného francouzského sochaře Emila Antoina Bourdella Hérakles archer (61,5 x 59 x 26,5 cm), datovaného 1909. Mnohokrát vystavovaná plastika jde do aukce s cenou 9,5 milionu korun.

Termín aukce:
Obrazy si můžete prohlédnout na předaukční výstavě, která se koná v prostorách aukčního domu European Arts 1, Senovážné náměstí 8 ve dnech 9. 5. 2017 – 20. 5. 2017 od 10:00 do 18:00 a v neděli 21. 5. od 10:00 do 12:00 hod.

  • Aukční katalog v elektronické podobě s možností online limitování naleznete ZDE.
  • Aukční katalog ve formátu PDF ke stažení naleznete ZDE.
  • Aukční katalog na ISSUE.COM k prolistování naleznete ZDE.
    Více informací najdete na www.europeanarts.cz.
  • Termín aukce: Aukce se uskuteční v neděli 21. listopadu 2017 od 13:00 – Grégrův sál Obecního domu, Praha 1, Náměstí republiky 5.

Léto s Huawei má pořádnou šťávu

Umíte si vůbec představit vyrazit v létě někam bez svého telefonu v kapse? Sotva! Vždyť celý rok telefon nedáme z ruky.   celý článek

Vinylová podlaha Thermofix – Dub chocolade
Podlaha pro rychlou a snadnou údržbu

Podlahy v domácnosti často čelí vysoké zátěži. Hledáte takovou, u které se nemusíte bát rozlitého pití nebo že vám ji poškrábe domácí mazlíček či dítě při...  celý článek

Ložnice by měla být místem, kde se cítíte dobře.
Ložnice by měla být místem, kde se cítíte dobře

Ať už žijete s rodiči, nebo ve vlastním bytě, ložnice by měla být vaším útočištěm, kam si chodíte odpočinout po náročném dni. Doby, kdy v ní byly pouze šatní...  celý článek