Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Agrese na ulicích roste! WingTsun je víc než sebeobrana i bojové umění

Agrese na ulicích roste. Dokázali byste danou situaci zvládnout? | foto: WingTsun/ewto.cz

13 2016
“Na co čumíš, vole?”, útočí na Vás značně opilý chlápek na ulici. Jak se zachováte? A jak budete reagovat, když do Vás šťouchne člověk, kterému jste zabral parkovací místo, které si vyhlédl on?
Komerční sdělení

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Jak se zachovat v těchto vyhrocených situacích, kdy ke rvačce mezi Vámi a agresorem není daleko? Pomůže Vám s tím bojové umění a sebeobrana WingTsun.

Dnes a denně se ve svém okolí potýkáme s rostoucí agresí.

Okamžiků, kdy Vás může kdokoliv napadnout, může být spousta – hádka o parkovací místo, o místo ve frontě nebo se nějakému alkoholem posilněnému jedinci v baru prostě nebudete líbit.

„Dříve platilo, že návštěva velké diskotéky je mnohem nebezpečnější než odpolední procházka po městě. Dnes tomu tak přestává být. Lidé jsou ve větším stresu, pod větším tlakem a reagují zkratovitě. Ze zpráv často slýcháme případy napadení člověka kvůli naprostým banalitám. Proto by měla být sebeobrana dovednost, kterou ovládá každý člověk,“ říká Lukáš Holub, lektor sebeobrany WingTsun.

Proč padají rány? Agresor chce dokázat sílu

Ať už je útok plánovaný, nebo spontánní, v jeho pozadí se většinou skrývá to samé.

„Agresor vždy touží po tom, aby ukázal svou sílu, a je jedno, zda před kamarády v klubu nebo si potřebuje utužit svoje postavení ve skupině či si jen vnitřně potřebuje dokázat svoji sílu,“ popisuje lektor WingTsun, bojového umění pocházejícího z Číny.

Svoji oběť si útočník vybere cíleně, nebo jedná impulsivně.

„Stává se, že agresor považuje za provokaci už jen to, že se na něj zadíváte více, než je mu příjemné nebo se zadíváte déle na jeho přítelkyni. K žárlivosti se přidá alkohol a problém je světě,“ říká Lukáš Holub, hlavní reprezentant WingTsun pro Českou republiku.

Agrese na ulicích roste! WingTsun je víc než sebeobrana i bojové umění

WingTsun Vás učí, jak s agresorem pracovat od začátku konfliktu. Autor fotografie: WingTsun/ewto.cz

Alkohol dodává odvahu

Alkohol a různé omamné látky jsou doslova spouští k problémům pro agresora, ale i pro oběť.

Útočník ztrácí zábrany, nechá se rychle unést a nemyslí na důsledky svého jednání. Nicméně i oběť pod vlivem alkoholu snižuje své šance, že se z nebezpečné situace dostane.

Nestaňte se jeho obětí. Naučte se bránit

Pojďme si říct několik tipů, jak se zachovat správně.

Jste na diskotéce. Jakmile si uvědomíte, že se na Vás někdo zaměřuje, nedejte na sobě nic znát. Obzvlášť, pokud je dostatečně daleko, dělejte, jako byste si ho ani nevšimli. Možná tím totiž vůbec nic nemyslel.

Po několika vteřinách si ověřte, jestli se pořád dívá na Vás. Pokud tomu tak je, měli byste mu odpovědět pohledem. Ale je krátce, nejvýš dvě vteřiny. Pak se podívejte do strany, nikdy ne dolů – to je symbol slabosti.

A pak přichází Váš výstup. Vypnout hrudník, udělat se velkým, hlavu nahoru, nasadit poker face.

Agrese na ulicích roste! WingTsun je víc než sebeobrana i bojové umění

Do konfliktu s podnapilým agresorem se může dostat každý z nás. WingTsun nás naučí, jak v této situaci reagovat. Autor fotografie: WingTsun/ewto.cz

„Zní to sice možná velmi hloupě, ale rituální boj, při kterém se dva muži chovají jako velké opice, není žádný test IQ. A musíte si při tom uvědomit, že agresor nehledá protivníka, nýbrž jen a jen oběť,“ dodává lektor sebeobrany WingTsun Lukáš Holub.

Pokud jste vypadal sebevědomě, zvyšuje se Vaše šance, že si najde někoho jiného, komu bude dělat problémy. Proto je také důležité, aby na Vás bylo vidět sebevědomí. Pokud si agresor všimne, že to jen předstíráte, asi ho to neodradí.

Možná Vás někdy zajímalo, proč se někteří lidé nikdy do takových problémů nedostanou. Je to v tom, jak moc důvěryhodně působí. Zaprvé z nich vyzařuje sebevědomí a zadruhé mají díky tréninku a zkušenostem jakýsi vrozený radar, který je chrání.

Agrese na ulicích roste! WingTsun je víc než sebeobrana i bojové umění

WingTsun boj nevyhledává, ale v případě ohrožení jsou jeho údery tvrdé a přesné. Hlavně jde o ochranu života a zdraví své i svých blízkých . Autor fotografie: WingTsun/ewto.cz

Zkuste si WingTsun

Každopádně sebeobranu by měl ovládat každý muž, žena či dítě. Bojové umění WingTsun Vás naučí, jak se v dané situaci zachovat.

Během tréninku se naučíte, co po takové větě, kdy s Vámi agresor naváže kontakt, může následovat – a většinou následuje.

„Naučíme Vás, co dělat, abyste do deseti vteřin neležel na zemi okraden, zbit či neskončil v nemocnici nebo v nejhorším případě na hřbitově. Ukážeme Vám, jak se ubránit i agresorovi, který má za sebou pár měsíců karate, boxu, kick-boxu, krav magy a nebo na Vás vytáhne nůž či jinou zbraň,“ dodává Holub.

Wing Tsun – více než bojové umění, víc než sebeobrana

Wing Tsun není jen sport, bojové umění nebo sebeobrana – skloubila se v něm východní filozofie (pochází z Číny) a přitom dokáže reagovat i na moderní prvky boje. Jelikož se ve společnosti vyvíjí agrese, mění se i boj a jeho psychologie - a na to vše WingTsun reaguje.

I přes svou tvrdost a přímost se WingTsun vyznačuje ladností pohybů. Navíc Vás učí pokoře a sebeúctě.

Agrese na ulicích roste! WingTsun je víc než sebeobrana i bojové umění

Již během prvního tréninku se naučíte základní prvky sebeobrany. Autor fotografie: WingTsun/ewto.cz

„K tomu, abyste se bojové umění WingTsun učili, nemusíte být svalovec, obr, nemusíte mít předchozí bojové zkušenosti. Pro každé bojové umění jsou důležité jiné předpoklady. WingTsun zcela respektuje přirozenou anatomii lidského těla a nedisponuje žádnými zbytečnými pohyby či nepřirozenými pozicemi,“ říká Lukáš Holub.

Zajímavé je to, že WingTsun se oproti boxu, karate a obdobným bojovým sportům neúčastní soutěží. Systém Wing Tsun staví na rodové tradici. Jeho bojovníci se bojově vzdělávají, pracují na sobě a krok za krokem s nabývajícími dovednostmi získávají po přezkoušení odpovídající bojové stupně.

Evropská WingTsun organizace (EWTO) čítá přes 60 tisíc členů.

„Nepotřebujeme nikoho vyzývat k boji, soutěžit a poměřovat síly. Nikdy na ulici nikoho nevyzýváme. Pokud jsme přinuceni k boji v bezprostředním nebezpečí, chráníme svůj život i život svých blízkých jasným a tvrdým způsobem,“ říká Lukáš Holub.

Agrese na ulicích roste! WingTsun je víc než sebeobrana i bojové umění

K velkému zájmu o WingTsun přispěla divácky úspěšná filmová série IP Man. Autor fotografie: Oficiální fotografie z filmu IP Man/Mandarin Films Distribution

Zkuste první trénink WingTsun zdarma

Přijďte si vyzkoušet WingTsun na vlastní kůži, za první hodinu nic neplatíte. Najdete si školu, která vám bude vyhovovat lokalitou.

Seznam WingTsun škol zde, najdete je po celé České republice.

4 otázky pro lektora WingTsun Lukáše Holuba:


Čím je WingTsun odlišný od jiných bojových sportů?

Spousta lidí si pod pojmem bojové umění představí zápasy v kimonu, boj na zemi, přerážení cihel atd.. WingTsun však sahá dále za tento pojem. Je to systém postavený na univerzálních principech, které fungují v každé situaci. Málokterý jiný sport nebo aktivita Vám umožní takovou souhru prvků jako sjednocení pohybu, duševní rovnováhu, sebezdokonalování, zvýšení sebevědomí, pokoru a úctu. V neposlední řadě jde o velmi praktickou dovednost. Dovednost se ubránit agresorovi a ochránit svůj život a život těch, na kterých nám záleží.

Agrese na ulicích roste! WingTsun je víc než sebeobrana i bojové umění

„WingTsun není klasický sport nebo bojové umění, má i další rozměr inspirovaný východní filozofií. Není to povrchní sebeobrana,“ říká lektor WingTsun Lukáš Holub. Autor fotografie: WingTsun/ewto.cz

Jak jste se dostal k WingTsun?

Postupně jsem si vyzkoušel různé bojové sporty a bojová umění. Na doporučení kamaráda jsem v devatenácti letech začal s WingTsun. Mezi mými kolegy trenéry jsou tací, co vyzkoušeli Karate, Aikido, Judo, Krav Magu, trénovali i brazilské Jiu Jitsu. Zkusili také různé varianty Wing Tsun, Wing Chun, Ving Tsun atd. Nakonec se však stejně jako já rozhodli pro WingTsun především pro jeho stoprocentní účinnost. Již během studia na střední škole jsem se začal naplno věnovat pouze WingTsun pod německou organizací EWTO. Ta je dnes největší profesionální organizací bojových umění na světě. WingTsun se věnuji již přes 20 let a vedu školu na Praze 2 ve Štěpánské ulici.

Jak byste charakterizoval styl výuky ve WingTsun školách?

Naší prioritou je naučit naše studenty, jak se ubránit. Již po prvních pár lekcích jsou naši žáci na případný konflikt připraveni mnohonásobně lépe než před příchodem. Ale není to jen povrchní přístup sebeobrany – následně principy učíme více a více do hloubky a nezanedbáváme přitom funkčnost.

Agrese na ulicích roste! WingTsun je víc než sebeobrana i bojové umění

Forma na dřevěném panákovi (Wooden Dummy) – tradiční Wing Tsun náčiní pro nácvik formy Autor fotografie: WingTsun/ewto.cz

Je Wing Tsun pro každého?

V zásadě se dá říci, že ano. S ohledem na věk, pohlaví, výšku nebo váhu zde žádné limity nejsou. Na druhou stranu po žácích vyžadujeme hodnoty, které v nich „pěstujeme“, jako jsou sebeúcta, pokora, disciplína. Pro mnohé naše studenty se tak WingTsun stává životní cestou. Není to stejné, jako když jdete do fitka sem tam zvednout činku nebo zaběhat si na páse s následným pocitem, že jste si odcvičili. WingTsun je o touze zdokonalování, o bojovém duchu a má i hlubší rozměr. A nebojte se, také se u toho pěkně zapotíte.

Agrese na ulicích roste! WingTsun je víc než sebeobrana i bojové umění

WingTsun si můžete přijít vyzkoušet do škol po celé České republice. Autor fotografie: WingTsun/ewto.cz

Přijďte na první hodinu WingTsun zdarma

Přijďte na první hodinu zdarma, a až poté se rozhodnete, zda se Vám WingTsun líbí a zda budete chtít ve výuce pokračovat.

Více o tom, jak probíhá zkušební trénink pro nové zájemce zdarma.

Více o tom, co se naučíte za rok s WingTsun.

Víte, že

WingTsun je bojové umění protnuté asijským duchem, ale zároveň obohacené moderním západním proudem. Jeho pohyby jsou ladné a uvolněné, v případě ohrožení však ostré, přesné, nekompromisní. K boomu zájmu o WingTsun přispěla divácky úspěšná filmová série IP Man. Více na ewto.cz


Autor:
Témata: Čína

Nejčtenější

Erik Štefanovič, jednatel projektantsko-manažerské kanceláře DELTA...
Udržitelná výstavba jde ruku v ruce s hospodárností

Závěr měsíce září patří celosvětovému svátku trvale udržitelných budov. Jak taková udržitelná výstavba probíhá v praxi jsme se zeptali Erika Štefanoviče,...  celý článek

Zbavte se pomalých videí na internetu jednou pro vždy. Máme pro vás trik.
Zbavte se pomalých videí na internetu jednou pro vždy. Máme pro vás trik

Dokáží vás při sledování filmů a videí na internetu pořádně vytočit rozostřený obraz a neustálé zasekávání? Zbavte se tohoto problémů rychle a jednoduše....  celý článek

Do různých staveb jsou vhodná různá okna.
Podle čeho vybrat nová okna do domu či bytu?

Nepodceňte výběr nových oken do svého domu či bytu. Ze zkušeností odborníků a investorů vyplývá, že před vlastní koupí oken je velmi důležité zvážit několik...  celý článek

Jak připravit děti na 21. století?
Jak připravit děti na 21. století?

Vývoj jde neustále kupředu. Proto je důležité, aby nezaostával ani styl výuky. Pro život v dnešním hektickém světě vašeho potomka kvalitně připraví program...  celý článek

PORG Ostrava má už 8 ročníků, přibyla anglická školka a základka
PORG Ostrava má už 8 ročníků, přibyla anglická školka a základka

PORG Ostrava se stabilizoval jak počtem studentů, tak pedagogickým sborem. V letošním roce jsme úplným gymnáziem, máme už osm ročníků.   celý článek

Další z rubriky

HET liga plná hvězd startuje. Sledujte všechny zápasy živě a vsaďte si.
HET liga plná hvězd startuje. Sledujte všechny zápasy živě a vsaďte si

Kdo je favoritem na titul v hvězdami nabité lize? Dokáže Slavia obhájit loňský triumf? Jak si povedou nováčci Baník a Sigma? Vsaďte si a vychutnejte si...  celý článek

Sledujte French Open na TV Tipsport živě a vsaďte si.
Sledujte French Open na TV Tipsport živě a vsaďte si

Druhý tenisový vrchol roku jde do finále! V Paříži finišuje 116. ročník French Open, který od začátku až po finále můžete sledovat živě na TV Tipsport!   celý článek

Pro tenisové kurty je ideální volbou umělý sportovní povrch Bergo
Pro tenisové kurty je ideální volbou umělý sportovní povrch Bergo

Potřebujete hřiště s antukou využívat i pro jiné sporty? Pak je právě pro vás vhodný unikátní celosezónní umělý sportovní povrch Bergo. Použít jej můžete pro...  celý článek

Najdete na iDNES.cz

mobilní verze