Na Žofíně se uskuteční aukce Galerie Kodl a Aukční síně Vltavín

Komerční sdělení   7:00aktualizováno  7:00
V neděli 29. listopadu 2015 se ve Velkém sále na Žofíně od 13. hodin uskuteční již tradiční podzimní Aukční den Galerie Kodl a Aukční síně Vltavín.

Antonín Procházka - Třešňový květ | foto: Galerie Kodl

Sběratelům umění bude nabídnuto přes 450 uměleckých děl s celkovou rekordní vyvolávací hodnotou přes 100 milionů Kč. Finanční výtěžek z prvních 10 položek bude, stejně jako na minulé aukci, předán v celkové výši jako donátorský dar na účet Centra Paraple.

Již tradičně se sešla vskutku vynikající, nevídaná a nezvykle obsáhlá a kvalitní kolekce špičkově prezentující českou výtvarnou scénu 19. a 20. století, zabírající šíři od Augusta B. Piepenhagena, přes Václava Brožíka, Antonína Slavíčka, Jakuba Schikanedera, českou modernu v čele s Bohumilem Kubištou, Antonínem Procházkou, Emilem Fillou, Jindřichem Štyrským a Toyen, až po díla zasahující do současnosti v podání Roberta Piesena, Jaroslava Róny a Theodora Pištěka.

(Marie Čermínová) Toyen - Na počátku ticho

Zaútočit na top nejvýše vydražené české obrazy roku 2015 může hned několik výjimečných galerijních artefaktů. Již tradičně se sešly reprezentanti skupiny Osma, v tomto případě však vzácně její tři nejvýznačnější osobnosti – Bohumil Kubišta, Emil Filla a Antonín Procházka. Unikátní, znovuobjevená malba Třešňový květ Antonína Procházky mistrně reprezentuje výtvarníkův svébytný malířský styl na pomezí světového futurismu a orfismu. Plátno se začíná vyvolávat na 6,5 milionech korun.

Díla Emila Filly jsou zastoupena hned třikrát, z nichž nejranější Pařížské zátiší z roku 1914, je excelentní ukázkou analytického kubismu, představující absolutní vrchol malířovy tvorby a mezník ve vývoji světového moderního umění, řadícího tak Fillu po boku Pabla Picassa a Georgese Braqua. Po mnoho desítek let nedostupná a navýsost vzácná, vynikající expresivní raná práce Bohumila Kubišty z roku 1908 Riegrovy sady bude milovníkům umění nabízena za 9 milionů korun.

Emil Filla - Pařížské zátiší

Emil Filla - Pařížské zátiší

Mimořádnými artefakty a reprezentanty vrcholného českého surrealismu je rovněž i raný artificiální oboustranný olej Jindřicha Štyrského a vynikající podmanivé plátno malířky Toyen Na počátku Ticho reprezentující poválečný evropský surrealimus startující na 6 milionech korun.

Česká moderna je již tradičně silně zastoupena. Nelze tedy nezmínit Zrzavého špičkové plátno s motivem milovaných Benátek ze skvělých třicátých let a v naprosto ojedinělém velkoformátovém měřítku vyvolávající se za 4,5 miliony korun. Hravá malba Děti a domek plně vystihující optimistický pohled na svět Josefa Čapka bude sběratelům nabídnuta za 3,5 miliony korun. Milionové hranice překonala hned dvojice raných pláten Karla Černého či na aukcích Galerie Kodl již tradičně zastoupeného Václava Špály.

Jan Zrzavý - Benátky

Jan Zrzavý - Benátky

Josef Čapek - Děti a domek

Josef Čapek - Děti a domek

České 19. století je pak představeno vývojově zlomovým a donedávna veřejnosti díky nedávné autorově výstavě veřejnosti opět představeným, velkoformátovým dílem Jakuba Schikanedera Soumrak, startující na 4,8 milionech korun či naopak mnohokrát publikovaným a vystavovaným plátnem Chalupa na Okoři v podání jednoho z nejznámějších českých krajinářů Antonína Slavíčka.

Antonín Slavíček - Chalupa na Okoři

Václav Brožík - Podobizna hraběnky Marie Antonie Sylva-Taroucca

Milovníkům 19. století rozhodně nesmí uniknout velkoformátová líbezná podobizna hraběnky průhonického panství Marie Antonie Sylvy-Taroucca od mistra českého realismu Václava Brožíka. Opominout nelze ani trojici naprosto galerijních ukázek českého romantismu, obrazů Augusta Bedřicha Piepenhagena, velkoformátovou krajinomalbu z nejlepšího francouzského období Antonína Chittussiho a tradičně skvěle zastoupené rané francouzské olejomalby tolik oblíbeného Václava Radimského.

Theodor Pištěk - Portrét pana P.

Poválečné umění je zastoupeno spirituálním mnohoobsažným a navýsost galerijním Obrazem Roberta Piesena. Toto autorovo stěžejní dílo startuje na ceně 800 000 korun, a dále velkoformátovým dílem Jana Merty Schránka, vynikajícím obrazem od Václava Boštíka či raným koloristicky odvážným groteskním dílem Milenci Jaroslava Róny. Nejen sběratele a investory, ale také širší veřejnost jistě zaujme dražba hyperrealistického obrazu od Theodora Pištěka, nejdražšího českého žijícího autora, zpodobující českého závodníka GT1 v raritním voze Enzo Ferrari.

www.galeriekodl.cz