Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

10 tipů na výlety s Rhétskou dráhou

Komerční sdělení   7:00aktualizováno  7:00
Prozkoumejte švýcarský kanton Graubünden pomocí proslulých červených vláčků Rhétských drah, které vás vyvezou až k ledovcům. Rhétská dráha nabízí jízdu „normálními“ vláčky, ale také panormatickým vlakem Bernina Express a Glacier Express.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Červený vláček Rhétských drah v malebné železniční stanici Alp Grüm | foto: Switzerland Tourism/Stephan Schacher

Jedinečná Rhétská dráha, jejíž první úsek Landquart – Klosters vybudovali Švýcaři pro dopravu pacientů do sanatorií v Davosu již v roce 1889. Dnes nabízí Rhétská dráha řadu zajímavých tipů na výlety a úseky Albula a Bernina jsou dokonce zapsány na seznam kulturního dědictví UNESCO.

1.Železniční muzeum v Bergünu

Máte-li rádi vláčky a historii, vystupte ve stanici Bergün, kde najdete muzeum Rhétské dráhy. Muzeum je interaktivní a na své si přijdou i děti.

Železniční muzeum Rhétské dráhy u stanice Bergün zaujme každého milovníka vlaků...

Železniční muzeum Rhétské dráhy u stanice Bergün zaujme každého milovníka vlaků a železnic. Copyright: Gian Marco Castelberg

2.Pěší výlet Albula

Když Albulou projíždíte vlakem, nestačíte se ani otáčet a představovat si kudy jedete, trať se tady neuvěřitelně točí, aby vlak dokázal stoupat bez pomoci ozubnice. Průběh trati si lépe představíte, pokud vystoupíte a vydáte se na cestu po pěší naučné stezce, která trať provází.

Naučná stezka podél železnice Albula. Copyright: Rhaetische Bahn

Naučná stezka podél železnice Albula. Copyright: Rhaetische Bahn

3.Návštěvnické centrum tunelu Albula v Predě

Švýcaři se po dokončení nejdelšího železničního tunelu světa, Gotthard Base Tunnel, pustili do další jedinečné železniční stavby, do nového tunelu Albula, který bude kopírovat ten původní, jedinečnou šroubovici ve skále. Více o stavbě se můžete dozvědět v návštěvnickém centru přímo na zastávce Preda.

Panoramatický vlak Glacier Express během jízdy po Landwasser viaduktu na trati...

Panoramatický vlak Glacier Express během jízdy po Landwasser viaduktu na trati Albula. Copyright: Rhätische Bahn / Andrea Badrutt

4.Ospizio Bernina

Jedná se o nejvyšší bod železnice Rhétských drah v nadmořské výšce 2.256 m. Ze zastávky je nádherný pohled na jezero Lago Bianco a je možné se odtud vydat na blízkou stanici Alp Grüm, která patří mezi jedny z nejpůvabnějších zastávek na trase Rhétské dráhy. Můžete si tady dát tradiční pizzokeri, Ledovcové fondue a nebo se tady dokonce i ubytovat.

Panoramatický vlak Bernina Express u jezera Lago Bianco, který se přibližuje k...

Panoramatický vlak Bernina Express u jezera Lago Bianco, který se přibližuje k železniční stanici Ospizio Bernina (2.256 m n. m.). Copyright: Switzerland Tourism/Stephan Schacher

5.Ledovec Morteratsch

Ze zastávky Morteratsch si můžete udělat výlet přímo ke splazu stejnojmenného ledovce a prozkoumat ho tak z bezprostřední blízkosti a podle značek s letopočty bohužel i zjistit, jak rychle ubývá. A ještě jeden tip na neděli - kousek od zastávky Morteratsch se každou letní neděli koná jedinečný sýrový brunch. Místa je třeba si rezervovat předem.

Červený vláček Rhétských drah a v pozadí se nalézá ledovec Morteratsch....

Červený vláček Rhétských drah a v pozadí se nalézá ledovec Morteratsch. Copyright: Schweiz Tourismus/Renato Bagattini

6.Diavolezza

Ze stejnojmenné zastávky vyjíždí kabinová lanovka. Nahoře vás čekají překrásné výhledy, ale také hotel s restaurací a vyhlídkovou terasou a hlavně nejvýše položená vířivka, jak se chlubí Švýcaři. V každém případě posadit se tady do bublající vody a popíjet k tomu bublinky patří k zážitkům, na které se nezapomíná. Zážitek si můžete dopřát v létě i v zimě.

Nejvýše položená vířivka ve Švýcarsku se nachází na Diavolezze u Svatého...

Nejvýše položená vířivka ve Švýcarsku se nachází na Diavolezze u Svatého Mořice. Copyright: ENGADIN St. Moritz

7.Sv. Mořic

Proslulé alpské středisko jiskřící luxusem posazené do krásné jezerní krajiny Horního Engadinu je jednou z konečných zastávek Rhétské dráhy. Hosté, kteří zde v partnerských hotelech a hostelu Swiss Youth Hostels stráví alespoň jednu noc v letní sezoně se mohou těšit na dopravu místními lanovkami zdarma díky akci Bergbahnen inklusive.

8.Scuol

Maličké půvabné středisko s rázovitou architekturou a okny ozdobenými něžnými háčkovanými záclonkami nabízí také 11 pramenů minerální vody, které můžete ochutnat. Vaše tělo nechte odpočinout v termálních lázních. Z venkovního bazénu se můžete těšit výhledem na panorama okolních hor.

Scuol nabízí osvěžující dovolenou v termálních lázní. Copyright: Switzerland...

Scuol nabízí osvěžující dovolenou v termálních lázní. Copyright: Switzerland Tourism

9.Chur

Hlavní město kantonu Graubünden se pře o titul nejstaršího města Švýcarska s walliským Sionem. Návštěvníkům nabízí příjemnou pěší zónu, půvabná zákoutí starého města, řadu muzeí, katedrálu a mnoho dalšího. Chur je také rodiště H. R. Gigera, autora proslulého filmového monstra Vetřelce. Najdete tady jeho kavárnu a nedávno po něm bylo pojmenováno i náměstí. Tajným tipem pro vás je místní tradiční třešňový likér Röteli. Ten nejlepší prý můžete koupit v drogerii ve starém městě. Pokud tady budete v sobotu, zajděte na trh, uličky jsou uzoučké a tak se tady stánky proplétají jeden vedle druhého velkou částí starého města.

Staré město v Churu, hlavním městě kantonu Graubünden. Copyright: Switzerland...

Staré město v Churu, hlavním městě kantonu Graubünden. Copyright: Switzerland Tourism/Markus Buehler-Rasom

10.Arosa

Alpské turistické a lyžařské středisko, kam vás zaveze Rhétská dráha po trati Arosabahn, která zdolá převýšení 1.000 metrů na trati dlouhé pouhých 26 km. Cestou můžete obdivovat jedinečnou krajinu i smělé železniční stavby viaduktů a mostů.

Červený vláček Rhétských drah na viadiktu Langwieser během cesty do Arosy....

Červený vláček Rhétských drah na viadiktu Langwieser během cesty do Arosy. Copyright: Rhaetische Bahn

11.Davos (BONUS)

Nejvýše položené město Švýcarska má hned dvě nádraží Davos Dorf a Davos Platz. Davos vznikl jako lázně pro léčení tuberkulózy. Po vynálezu penicilínu ale tahle úloha skončila a Davos se orientoval na sportovní aktivity, díky kterým proslul jako lyžařské středisko. V létě se v současnosti stal mekkou vyznavačů horských kol. Nabídka místních single trailů osloví každého vyznavače tohoto sportu. Pro návštěvníky, kteří se tady ubytují, jsou lákavé hned dvě letní nabídky. Program Davos Klosters Active, v rámci kterého se nabízí spousta zajímavých aktivit zdarma a také lanovky zdarma.

Biker na single trailu pobléž Davosu. Copyright: Martin Bissig

Biker na single trailu pobléž Davosu. Copyright: Martin Bissig

Jak již bylo zmíněno, Rhétské dráhy také provozují panoramatický vlak Bernina Express, který jezdí z Churu do italského Tirana a Glacier Express, který nabízí nezapomenutelnou cestu ze Svatého Mořice do Zermattu. Bližší aktuální turistické informace a tipy pro vaši dovolenou ve Švýcarsku naleznete na webu MojeSvycarsko.com.

Červený vláček Rhétských drah při cestě do Davosu, který v minulosti sloužil...

Červený vláček Rhétských drah při cestě do Davosu, který v minulosti sloužil jako léčebna tuberkulozy a dnes je světoznámým alpským střediskem. Copyright: Rhätische Bahn / Jonas von Blohn

Autor:

Nejčtenější

Zemana ve hře o prezidenta válcují záporné hlasy.
Zemana ve hře o prezidenta válcují záporné hlasy

Do občanské hry Prezident 21 se na internetu zapojilo už přes 150 000 lidí z celého Česka. Z celkem 543 navržených kandidátů vede stále Jiří Drahoš, následován...  celý článek

Život jak z Ladova obrázku. Pavel Šich si splnil sen.
Život jak z Ladova obrázku. Pavel Šich si splnil sen

Přišel z Prahy, neměl peníze a musel se ve všem spolehnout jen sám na sebe. Pavel Šich přesto vybudoval jeden z nejúspěšnějších statků ve středních Čechách....  celý článek

Máme pro vás 35 výletních tipů na letní dovolenou
Máme pro vás 35 výletních tipů na letní dovolenou

Počet Čechů, kteří cestují raději autem než letadlem, rok od roku roste. Za loňský rok jich byla již více než polovina. Je jedno, zda vyrazíte jen na krátký...  celý článek

Cukrovku lze vyléčit. Ale zatím jen chirurgicky.
Cukrovku lze vyléčit. Ale zatím jen chirurgicky

Nadpis možná působí trochu absurdně, ale musíme se smířit se zjištěním, že léky cukrovku léčí, zatímco operace ji může vyléčit. Toto zjištění je jedním z...  celý článek

Průzkum Europ Assistance prozradil, kam se chystají Češi na dovolenou
Průzkum Europ Assistance prozradil, kam se chystají Češi na dovolenou

Plánujete letošní dovolenou, nebo už máte rekreaci domluvenou? Podle letního průzkumu společnosti Europ Assistance se 65 % Čechů chystá na dovolenou v...  celý článek

Další z rubriky

Trávení – trápení. Je to nemoc, nebo za to může stres?
Trávení – trápení. Je to nemoc, nebo za to může stres?

Určitě se to stalo i vám. Stres v zaměstnání nebo ve škole, k tomu rodinné nebo osobní starosti, a najednou se ještě přidají trávicí obtíže jako pocit plnosti,...  celý článek

Poodří - Balerův mlýn u Spálova
Surová krása i šarm starých časů, to je kraj mezi Pradědem a Lysou

Region plný kontrastů: fascinující příroda hor, lesů a řek a zároveň díla vědy a techniky, která připomínají průmyslovou tradici této oblasti a šikovné ruce...  celý článek

Vydejte se na vlastní pěst do Austrálie nebo na Nový Zéland
Vydejte se na vlastní pěst do Austrálie nebo na Nový Zéland

Chystáte do Austrálie či na Nový Zéland na pracovní jednání, nebo jste zatoužili poznat tyto rozmanité země? Vypravit se na túru do hor, přespat ve srubu...  celý článek

Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.